جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

1397/11/17
مدیر سیستم

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور است، که در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در این دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج نیز در این شهر قرار دارد. این کلان شهر که در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شده ‌است، از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان محسوب می گردد.
بیزانتیوم، رم جدید، استیمبول، آگوستا آنتونینا، کنستانتینوپل، قسطنطنیه، اسلامبول اسامی تاریخی استانبول بوده اند. در دوره عثمانی نیز القابی چون دارالسعادت، دار عالیه، باب عالی (عالی قاپو) و پایتخت، القاب استانبول بودند.

جاذبه های گردشگری و توریستی استانبول بسیار زیادند. از مساجد و کاخ ها گرفته تا موزه ها و بازارهای تاریخی، در طول سال پذیرای گردشگرانی از سراسر جهان هستند. بیشتر این جاذبه ها اطراف منطقه سلطان احمد واقع شده اند و منطقه هایی مانند بی اوغلو و تکسیم هم چیزی کم از منطقه سلطان احمد ندارند. مسجد آبی (مسجد سلطان احمد) و مسجد ایاصوفیه مکان هایی هستند که هر توریستی حتماً از آنها بازدید می کند. غذاها و خوراکی ها یکی از اجزای اصلی فرهنگ ترک هاست، پس باید منوی غذاها را با دقت بسیار بخوانید. در بازارهای استانبول حتماً به فکر خرید سوغاتی باشید. اگر وقت داشتید به یک حمام ترک بروید و آب تنی و ماساژ ترک را امتحان کنید. پیشنهاد ما حمام سلیمانیه است.

ایاصوفیه

این مسجد که در محله سلطان احمد واقع شده، به خاطر معماری شگفت انگیزش، نماهای باشکوه داخلی اش و اهمیت تاریخی اش گردشگران را به خود جذب می کند. از حدود سال 532 میلادی ساختمان آن به مدت هزار سال یک کلیسا بود. سپس از سال 1453 میلادی تا سال 1934 که تبدیل به موزه شد، مسجد بود.

 

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

سلطان احمد همیشه می خواست مسجدی بسازد که رقیب مسجد ایاصوفیه باشد و همه تقریباً موافق هستند که او در این کار موفق شده است. این مسجد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصلی استانبول به شمار می رود.

اگر می خواهید از این مکان مذهبی دیدن کنید، یادتان نرود که لباس پوشیده به تن کنید. خانم ها می بایست فبل از ورود به آن روسری سرشان کنند. اما نگران نباشید، اگر یادتان رفت می توانید از مسجد یک روسری قرض کنید. مسجد آبی هم در محله سلطان احمد واقع شده است. این مسجد همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز بوده و ورودی آن رایگان است، ولی در ساعات نماز به خصوص جمعه ها، ورود گردشگران ممنوع است.

 

کاخ توپکاپی (توپکاپی سارای)

این کاخ به مدت چهارصد سال اقامتگاه سلاطین عثمانی از سال 1465 تا 1856 بوده است و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول محسوب می شود. معماری بی نظیر و حیاط های زیبایی دارد. این کاخ در سال 1924 یعنی اندکی پس از پایان دوره عثمانی تبدیل به موزه شد. کاخ توپکاپی همچنین محل حرم سلطنتی خاندان عثمانی بوده است.

کاخ دلمه باغچه

این کاخ که در راستای تنگه بسفر قرار دارد، زیبایی و اهمیت تاریخی فراوانی دارد. کاخ دلمه باغچه در قرن نوزدهم ساخته شده، و آخرین پادشهان عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کردند. معماری داخلی و خارجی این کاخ تلفیقی از طراحی های عربی و اروپایی است.

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

بازار بزرگ استانبول، که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود، در یک مایلی غرب مسجد سلطان احمد است و یکی از بزرگ ترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیا به شمار می رود. محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش و قالی، پوشاک، کارهای دستی و هنری و شطرنج. رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار وجود دارد.

موزه باستان شناسی استانبول

این موزه که میلیون ها شیء باستانی در آن نگهداری می شود، در سال 1891 افتتاح شده و در واقع سه ساختمان جداگانه است که شامل موزه شرق باستان می شود. این موزه در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار دارد.

میدان تکسیم

تکسیم یک محله مدرن و شلوغ در بخش اروپایی استانبول است. رستوران ها و کافه های باکلاس و هتل هایی همچون جیلان اینترکانتیننتال و گراند هایت استانبول، در این محله واقع اند. فست فود خور ها هم می توانند در این محله سراغ برگر کینگ روند. ساختمان جمهوریت نیز در بخش غربی این میدان واقع است که به یاد جمهوری ترکیه در سال 1923 ساخته شد.

کلیسای چورا

این کلیسا که در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی ساخته شده بود، بعدها به مسجد تبدیل شد و حالا یک موزه است. موزائیک ها و کاشی های زیبای این کلیسا، نمونه ای باقیمانده از هنر بیزانسی در دنیاست. بخش هایی از آن در سال 400 ساخته شده، ولی ساختمانی که امروزه می بینیم حدود سال 1500 میلادی ساخته شده است. این کلیسا تقریباً در سه مایلی شمال غربی محله سلطان احمد قرار دارد.

برج گالاتا

بهترین نمای شهر استانبول را می توان از بالای برج گالاتا در محله بی اوغلو تماشا کرد. این سازه بر روی تپه ای روبروی شاخ طلایی واقع شده است.

قلعه روملی حصار

این قلعه در تنگه بسفر، در ساحل «روملی» شهر استانبول، در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده ‌است.و قلعه روملی حصار که یکی از قلعه‌های مشهور کشور ترکیه است، بنای بسیار بزرگ و زیبا به شکل مستطیل دارد که توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده‌است.

از دیگر جاذبه های توریستی استانبول می توان به کلیسای سیسترن، مسجد سلیمانیه، موزه هنرهای اسلامی ترکیه، برج دختر، بازار ادویه (میسیر چارشیسی)، جزیره بیوک آدا (پرنسس)، مسجد رستم پاشا، تنگه بسفر، کاخ بیلر بی، کاخ چراغان، تپه های چاملیجا (بام استانبول)، موزه فرش ترکیه، مسجد اورتاکوی و غیره اشاره نمود.