جاذبه های گردشگری هند

جاذبه های گردشگری هند

1397/11/07
مدیر سیستم


یکی از کشورهای توریستی که جاذبه های بسیاری در خود دارد، هندوستان است. این کشور با جمعیت یک میلیاری، میزبان عقاید و زبان های گوناگونی است. هند از نظر وسعت در رتبه هفتم جهان قرار دارد و دارای تمدنی کهن، فرهنگی غنی و همچنین طبیعتی بسیار زیبا می باشد که آن را تبدیل به مقصد مهم گردشگری در دنیا تبدیل کرده است. در طول سال گردشگران بسیاری به این کشور پهناور و پرجمعیت سفر می کنند و به دیدن مکان های دیدنی آن می پردازند. در این مطلب سعی شده ده جاذبه گردشگری مهم از دیدنی های هند  را معرفی کنیم

1.      تاج محل

از جمله جاذبه های گردشگری هندوستان که با آوردن نام هند در ذهن هر کسی نقش می بندد، تاج محل است. این بنای تاریخی و مهم از جمله شاهکارهای معماری موقال است. تاج محل در واقع به دستور شاه جهان، امپراطور موقال، برای یادبود همسرش ساخته شد. این آرامگاه بسیار بزرگ مرمرین، بین سال های 1632 تا 1653 ساخته شد. تاج محل به نام قطره اشکی بر گونه ابدیت مشهور است. علاوه بر آرامگاه مرمری، تاج محل دارای چند ساختمان دیگر و همچنین محوطه بسیار زیبایی است.

2.      مرداب های کرالا

در ایالت کرالا، مرداب ها و دریاچه های زنجیره ای وجود دارد که زیستگاه گونه های مختلفی از آبزیان است. در این مرداب ها می توان لاک پشت، سمور دریایی، قورباغه و ... را پیدا کرد. این مرداب ها را می توان به وسیله قایق های سنتی که از برنج ساخته شده اند، به نام کتووالام، پیمود و از زیبایی های آن ها بهره برد. این مرداب ها و دریاچه ها موازی دریای عرب هستند.

3.      قصر دریاچه هندوستان

این بنا در واقع یکی از هتل های 5 ستاره در هند است. این هتل که در گذشته قصر سلطنتی بوده، امروزه به نام مناطق تفریحی و قصرهای راج در حال فعالیت است. قدمت قصر دریاچه به قرن هجدهم میلادی بر می گردد و شهرت آن به دلیل فیلم برداری فیلم جیمزباند (سال 1983) در آن می باشد. این هتل در دریاچه پیچولا در شهر اودایپور قرار دارد و دارای قایق های مخصوص خود برای جابجایی میهمانان هتل است.

 

4.      معبد ویروپاکشا در هندوستان

در شهر هامچی هند معبدی قرار دارد که به قدیمی ترین معبد هندو شناخته شده و در بین زیباترین مکان های دیدنی هندوستان دسته بندی می شود. معبد ویروپاکشا در سده هفتم قبل از میلاد ساخته شده است. این معبد که در ابتدا مقبره کوچکی بوده است کم کم تبدیل به مجتمع بزرگی شده و تحت سلطه ویجایاناگارا به این عظمت در آمده است.

5.      ساحل پالولم هندوستان

این ساحل بسیار زیبا دارای امکانات متفاوتی مانند هتل و رستوران است. ساحل پالولم که در گوا قرار دارد، جنوبی ترین ساحل این منطقه است. این بندر توسط پرتگاه های بلندی محاصره شده، ولی در عین حال دارای ساحلی بسیار زیبا و دریایی آرام می باشد.

6.      پارک ملی کانها

از دیگر جاذبه های گردشگری هندوستان که بسیار مورد توجه بوده و یکی از جاذبه های طبیعی مهم این کشور است، پارک ملی کانها است. این جنگل دارای دشت ها و دره های بسیار زیبا و نیز جنگل های بامبو می باشد. در این جا می توان ببرهای بنگالی را از نزدیک مشاهده کرد. این پارک ملی از جمله زیباترین دیدنی های هند و مناطق زیست محیطی در آسیا به شمار می رود.

 

7.      هارماندیر صاحب

هارماندیر صاحب، یک معبد در اَمریتسار بوده و از جذاب ترین مکان های دیدنی هندوستان است. این معبد در روز میزبان زائران و گردشگران فراوانی است. طبقه بالای این معبد از طلا پوشیده شده و به همین دلیل به نام معبد طلایی نیز معروف است. تاریخ ساخت این معبد ا قرن شانزدهم بوده و سازنده آن معمار مشهور آن دوران استاد راماداس جی می باشد.

8.      شهر جایسالمر

از جمله دیدنی های کشور زیبای هند، شهر صحرایی جایسالمر است که در نزیکی مرز پاکستان و در غربی ترین نقطه راجستان قرار دارد. این شهر میزبان جمعیت زیادی از گردشگران و تاجران بوده، و به دلیل ماسه سنگ هایش، همانند طلا می درخشد و کاخ معروف آن همانند تاجی بر سر این شهر خودنمایی می کند.

 

9.      غارهای آژانتا

در شهر آئورانگ آباد غارهایی به نام آژانتا وجود دارد، که در قرن نوزدهم میلادی توسط انگلیسی ها یافت شدند. این غارها متعلق به قرن دوم پیش از میلاد هستند و در آن ها می توان آثارحکاکی شده  بر روی سنگ ها را دید. این آثار شامل نقاشی هایی از خیابان های شهر، جنگل ها و کوه ها تا میدان های جنگ هستند. این غارها تا سال 650 میلادی نیز مورد استفاده قرار می گرفته اند ولی بعد از آن رها شده اند. بعد از پیدا شدن توسط شکارچیان انگلیسی، این غارها مورد حفاظت قرار گرفته، و سعی شده تمامی آثار داخل این غارها به درستی نگهداری شوند.

10. شهر واراناسی

این شهر مقدس که در ساحل رود گنگ واقع شده است، هم زمان می تواند چهره خوب و زیبا و چهره بد و زشتی از هند را به نمایش بگذارد. در این شهر می توان معبدهایی زیبا و قدیمی را دید. از جمله تاثیرگذارترین صحنه هایی که در دنیا می توان دید، در این شهر رخ می دهد و آن صحنه اهدای قربانی زائران در رود گنگ هنگام طلوع آفتاب است. این شهر که از جمله قدیمی ترین شهرهای هند است، همیشه مسکونی بوده و برای بودایی ها، جین ها و هندوها مقدس است.